Samarbete FHTE och Naturbruksprogrammet

Gotland Grönt Centrum har nu inlett ett samarbete med FHTE , försvarsmaktens hundtjänst enhet genom att ta emot fodervärds valpar som kommer att utbildas av elever och personal på skolan som läser på naturbruksprogrammet djurvård / arbete med hund. Det blir en del av den ordinarie undervisningen i de kurser som eleverna läser kopplat till ämnet hundkunskap.

När hundarna blivit ett och ett halvt år testas de av Försvarsmakten och Polisen i en gemensam test. Testet som genomförs kallas lämplighetstest. Testen kontrollerar att hunden har de mentala egenskaper som krävs för att bli tjänstehund. Tjänstehundar hjälper polisen och försvarsmaktens personal med allt från patrullering till att leta efter explosiva  varor och narkotika.

– ”Vi är väldigt glada över denna möjlighet och nära samarbete md FHTE som kan ge flera fina effekter för utbildningen, våra    elever, och försvaret”, säger Maria Eriksson Utbildningsledare.

Tv: Maria Eriksson, Pontus Hansson, Annie Weiss Björklund.

Med valparna Försvarsmaktens Tiba, Tibur & Tibbe.